Aké mená zvoliť pri deťoch?

Výber mena

Dozvedeli ste sa, že čakáte babätko a jedna z vecí, ktoré Vám prídu na um je, či to bude chlapec alebo dievča a s tým spojený výber mena. Vybrať pre svoje dieťatko meno nie je vždy také jednoduché ako sa môže zdať. Prikloniť sa k trendom alebo radšej zvoliť „klasiku“ ? Na čo treba byť pri výbere mena dať pozor?

Mená a tradícia

Sú rodiny, v ktorých je zaužívané, že prvorodený syn dostane meno po otcovi, ktorý ho má tiež po svojom otcovi. Ak sa Vám tento tradičný spôsob páči, zabudnite na originalitu a jedinečnosť. Pradedo, dedko, otec a aj Váš syn bude proste Dušan. Nie je na tom nič zlé, dokonca je to celkom milé.

Nezabudnite na priezvisko

Relatívne často sa niektorí rodičia nechajú uniesť pekným a moderným menom, pričom toto vôbec nepasuje k priezvisku. Napriek tomu, že nie ste zástancom Aničky ani Jožka, priznajme si, že Jož ko Hlávka a Anička Hlávková znejú lepšie ako Dárius Hlávka či Chantal Hlávková. S menami sa treba pohrať , veď dieťa s ním bude žiť celý život. Deti vedia byť bezohľadné

Exotické meno už ani u nás nie je ničím výnimočným.

Dieťa s nezvyčajným či exotickým menom môže byť hlavne v mladom detskom veku na posmech svojim rovesníkom. Určite ste sa aj vy stretli v škôlke alebo v škole s prezývkami alebo dokonca s nepeknými rýmovačkami. Možno ste na to len zabudli. Pre žiadne dieťa nie je príjemné ak na neho pokrikujú a vysmievajú sa mu. Ak sa Váš syn bude v španielsky hovoriacich krajinách volať Pako nebude to nič výnimočné. . U nás by to výnimočné bolo. Dokonca by sa mohol stať terčom posmechu a mohlo byt to vážne narušiť nielen jeho sebavedomie ale aj psychiku.

Dlhé alebo krátke

Ak máte dlhé priezvisko alebo príliš komplikované je vhodné dať dieťaťu krátke meno a naopak. Ku krátkemu priezvisku ako napr. Rach sa viac hodí Kristián Rach ako Ján Rach. Pozor si treba dať aj na posledné písmeno meno a prvé písmeno priezviska. Ak sú rovnaké ako v prípade Radomír Rach, meno môže byť často nezrozumiteľné alebo splývavé.

Upozorníme ešte budúcich rodičov, aby venovali pozornosť aj menám vo svojom okolí. Určite nás nepoteší ak sa naša dcérka Kiara bude volať rovnako ako susedov pes. Majitelia štvornohých miláčikov totiž s obľubou siahajú už aj po tradičných menách ako je Mišo či Cyril.

Zverejni článok na: vybrali.sme.sk | linkuj.cz | facebook

Nechaj odpoveď